Kontaktgospodawmlynie@gmail.com
Gospoda W Starym Młynie

W sprawie rezerwacji należy pisać na adres gospodawmlynie@gmail.com

Atrakcje turystyczne

Podczas wczasów na Dolnym Śląsku warto odwiedzić:

1. Kompleks "Riese" (niem. Olbrzym) - osoby zainteresowane historią XX wieku na pewno będą chciały poznać obiekty tajemniczego kompleksu podziemnego w okolicach Wałbrzycha, który był największym projektem górniczo-budowlanym hitlerowskich Niemiec i do dziś stanowi jedną z nierozwikłanych tajemnic II wojny światowej. Składają się na niego podziemne obiekty: Rzeczka (Walim), Włodarz, Osówka, Jawornik (Jugowice Górne), Moszna, Soboń, Gontowa (Sokolec), Jedlińska Kopa oraz Zamek Książ (część podziemna zamku). Każdy z kompleksów to sieć wydrążonych w skale sztolni i komór, które Niemcy zbudowali przy użyciu niewolniczej pracy więźniów oraz olbrzymimi nakładami finansowymi. Do tej pory nie zostało jednoznacznie stwierdzone jaki był cel tego wielkiego hitlerowskiego przedsięwzięcia, ani czy wszystkie jego części zostały już odkryte. Jedna z teorii mówi, że miała tu powstać kwatera Hitlera.

Polecamy zwiedzanie sztolni Rzeczka w Walimu, które znajdują się w odległości pieszej wycieczki od Olszyńca, oraz kompleksów Włodarz i Osówka, a także obozu Gross-Rosen który powstał na potrzeby budowy kompleksu "Riese".
http://www.sztolnie.com

2. Zamek Książ położony pod Wałbrzychem, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego
http://www.ksiaz.walbrzych.pl/
-Stado Ogierów Książ - zabytkowy obiekt położony przy zamku Książ, hodowla koni rasy śląskiej
-Palmiarnia w Lubiechowie - zabytkowa palmiarnia zlokalizowana w pobliżu zamku Książ

3. Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Szczawnie Zdroju. Pijalnia wód w Jedlinie Zdroju.

http://www.jedlinazdroj.eu/      http://www.szczawno-jedlina.pl/

4. Miasteczko zabaw z parkiem linowym w Jedlinie Zdrój

http://czarodziejskieliny.pl/

5. Zamek Grodno - położony na wzgórzu w Zagórzu Śląskim w odległości pieszej wycieczki od Olszyńca
http://www.zamkipolskie.com/zagor/zagor.html

6. 100 letnia zapora w Zagórzu Śląskim

elektrownia wodna i zapora 

7. Arboretum w Wojsławicach - ogród botaniczny założony w 1825r.( 11h parku) . Położony ok. 30km. od Olszyńca.W kolekcji ogrodu znajduje się 470 prawie stuletnich gatunków i odmian rododendronów i należy ona do najstarszych oraz największych w Europie

http://arboretumwojslawice.pl/

8. Park Krajobrazowy Gór Sowich z Wielką Sową

9. Zamek Czocha - położony w okolicy Jeleniej Góry
http://www.zamkipolskie.com/czocha/czocha.html

10. Pałac w Kamieńcu Ząbkowicki.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

11. Góry Stołowe;Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Adrspassko-Teplickie Skały (Czechy) - niesamowite kompleksy skalne w Polsce i Czechach

12. Kompleksy skalne Skalne Miasto

http://www.adrspach.cz/

13. Kopalnia złota w Złotym Stoku

http://www.kopalniazlota.pl/

14. Podziemna Trasa Turystyczna - Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

http://kopalnia-muzeum.pl/

15. Twierdza w Kłodzku - górująca nad piękną Kłodzką starówką

http://www.twierdza.klodzko.pl/

16.Twierdza w Srebrnej Górze

http://www.forty.pl/

17.Drewiany Kościół poewangelicki p.w. MB Śnieżnej  w Sierpnicy z lat 1548 – 1564

http://www.kosciolydrewniane.pl/pages/drewniane/sierpn.html

18. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

http://www.starakopalnia.pl/o-starej-kopalni/

Zapraszamy do wizyty w Starej Kopalni w Wałbrzychu – w wyjątkowym kompleksie poprzemysłowym ilustrującym historię i tradycje górnictwa wałbrzyskiego. Stara Kopalnia mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, w której wydobycie w związku
z restrukturyzacją przemysłu w zakończono 1996 roku. W ocalonym zespole pokopalnianych obiektów powstało wówczas Muzeum Przemysłu i Techniki. Dziś, dzięki przeprowadzonej gruntownej rewitalizacji Stara Kopalnia stanowi nowoczesne centrum nauki i sztuki, tworząc atrakcyjną przestrzeń dla turystyki, aktywnych działań na polu kultury i edukacji. Niepowtarzalność charakteru Starej Kopalni, gdzie zabytkowe obiekty architektury wraz z autentycznym wyposażeniem ujęte zostały w nowoczesny, kreatywny sposób, czyni z niej bezprecedensową atrakcję miasta i regionu.

19.Aqua-Zdrój Centrum sportowo-rekreacyjne Park Wodny,Baseny

http://aqua-zdroj.pl/atrakcje-obiektu/park-wodny/

20.  Uzdowisko Szczawno-Jedlina Zdrój, Pijalnia wód mineralnych,Zakład Przyrodoleczniczy.Dom Zdrojowy .Parki.

http://www.szczawno-jedlina.pl/pl/podstrona/atrakcje-turystyczne

W Szczawnie-Zdroju na szczególną uwagę zasługują: Parki Szczawieńskie. Tereny zielone Szczawna-Zdroju obejmują dwa parki i liczne zieleńce, rozsiane po całym mieście. Park Szwedzki i Park Zdrojowy należą do największych na Dolnym Śląsku, a zarazem do najpiękniejszych parków w Polsce. Stylizowane są na wzór angielski. W obydwu parkach, na skwerach miejskich i w ogródkach przydomowych od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni kwitną kwiaty w przeróżnych kolorach, w tym także te pozostające pod ścisłą ochroną prawną.

W obrębie Jedliny - Zdroju utworzony został szlak turystyczno - rekreacyjny. Rozpoczyna się przed Domem Zdrojowym i prowadzi przez najciekawsze miejsca w Jedlinie - Zdroju. Po drodze mijamy park bukowy (ok. 8,5 ha ) z przygotowaną, tzw. "słoneczną polaną", punkt widokowy na Jedline-Zdrój, kościół ewangelicko - augsburski zbudowany w latach 1860 - 1863, punkt widokowy na pasmo Gór Sowich z najwyższym szczytem - Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), promenadę z widokiem na Góry Wałbrzyskie (z najwyższym szczytem Borowa 853 m n.p.m.) oraz kompleks sportowo - rekreacyjny "Karolinka"

 

21.Ścieżka w obłokach -Czechy

http://www.dolnimorava.cz/_pl/sciezka-w-oblokach/

Spacerowaliście już w obłokach? Teraz u nas na Dolní Morawie macie wyjątkową okazję, żeby spełniły się Wasze marzenia. Ścieżka w Obłokach znajduje się niedaleko chaty Slaměnka, tuż obok górnej stacji kolejki Śnieżnik, na wysokości 1116 m n.p.m. Ma wysokość 55 m, a na szczyt wygodnie można dotrzeć po drewnianej drodze, także z wózkami dziecięcymi czy inwalidzkimi. Najodważniejsi mogą zjechać 101-metrową zjeżdżalnią z okienkami. Z samego szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na cały masyw Śnieżnika Kłodzkiego z malowniczą doliną rzeki Morawy, w oddali także główny grzbiet Jesioników, Suchý vrch i Karkonosze.

22 Bartnica/Swierki *canion*

23.Wieża widokowa na Borowej 

https://pl.wikipedia.org › wiki › Wieża_widokowa_na_Borowej

24.Nowa kładka w Zagórzu

 

 

 

 

 

  

 

Miłośnicy sportów zimowych będą mogli skorzystać także z tras narciarskich w pobliskiej miejscowości Rzeczka Dodatkowo polecamy obejrzenie następujących stron internetowych, na których znajdą Państwo więcej informacji na temat Sudetów Środkowych:

http://www.gorysowie.pl
http://www.sudety.it/index/gory/regiony/ID,10

Kontakt